USŁUGI

Usługi

więcej
AKTUALNOŚCI

Aktualności

więcej
KONTAKT

Kontakt

więcej
Gabinet ortodontyczny - z nami zaczniesz się uśmiechać!                                  603 331 650

INFORMACJA DLA PACJENTA O LECZENIU ORTODONTYCZNYM APARATAMI STAŁYMI.

Drodzy Pacjenci.

Podczas badania lekarz stwierdził, że zmianę położenia zębów można osiągnąć za pomocą aparatu stałego. Jeżeli leczenie ma być skuteczne, konieczna jest dobra współpraca pacjenta i rodziców. Celem leczenia ortodontycznego jest osiągnięcie takiego ustawienia zębów by poprawić funkcję żucia, mowy, a głownie estetykę wyglądu pacjenta.

Leczenie ortodontyczne ma dwa etapy:

  1. Aktywna zmiana położenia zębów aż do osiągnięcia ich prawidłowego ustawienia. Okres [czas] leczenia zależy od rodzaju wady zgryzu i waha się od 1.5 roku do 2.5 r.
  2. Faza retencji – utrzymanie zębów w nowym, osiągniętym leczeniu ustawienia.

Przed rozpoczęciem leczenia lub w trakcie jego trwania [pomiędzy etapami] może być pacjent w obserwacji aby lekarz kontrolował wzrost i jego wpływ na poprawę, a czasem na rozwój wady.
Aparaty stałe składają się z metalowych krążków i zamków, które osadzamy na zęby, oraz drucianych łuków, do których przywiązujemy zęby. Do tych części często dołączamy według potrzeby elementy zakładane przez pacjenta, np. wyciąg zewnątrzustnych, gumki elastyczne i aparaty zdjemowane.

WARUNKI LECZENIA.

1.Higiena jamy ustnej

Konieczne jest bardzo dokładne czyszczenie wszystkich powierzchni zębów nie tylko rano i wieczorem, ale zawsze po każdym posiłku. W miejscach, gdzie zalegają resztki pokarmu powstaje próchnica i stan zapalny dziąseł. Warunkiem dokładnego czyszczenia zębów jest szczoteczka do zębów z miękkim włosiem wymieniana często. Można korzystać z profesjonalnych szczoteczek do czyszczenia aparatów stałych [jednopęczkowych, miniwyciorów].
Szczoteczki należy nosić ze sobą w szkole, pracy, podróży. Bardzo ważna jest samokontrola wyniku szczotkowania zębów poprzez sprawdzenie, czy przy brzegu dziąsłowym nie pozostał biały, miękki osad – płytka nazębna.

2.Odżywianie

W trakcie leczenia należy ograniczyć słodycze, zwłaszcza oblepiające cukierki czekoladowe, których resztki przylegają do zębów i powodują próchnicę. Nie można również odgryzać twardych kawałków np. jabłka. Żucie twardych pokarmów oraz gumy do żucia może uwolnić elementy aparatu [pierścienie, zamki ] oraz obciąża zęby dodatkowymi siłami, co nie jest korzystne.

3.Współpraca

Należy przestrzegać zaleceń lekarza, nosić dodatkowe urządzenia [wyciąg zewnątrzustny, gumki do wyciągów międzyszczękowych, aparaty ruchome ] ponieważ bez ich współdziałania nie uzyskamu poprawy. Szczoteczkę do zębów i wszystkie dodatkowe elementy aparatu należy nosić ze sobą na wizyty kontrolne.

4.Wizyty kontrolne.

Należy zgłaszać się na wyznaczone przez lekarza wizyty kontrolne. Aparat nie działa automatycznie - w czasie kontroli lekarz sprawdza i aktywuje działanie części aparatu.
Nie zgłoszenie się na wizytę powoduje wydłużenie procesu leczenia, a bez kontroli może aparat działać na niekorzyść. Gdyby doszło do uwolnienia, któregoś z elementów aparatu [zamka, pierścienia] lub gdyby aparat spowodował ucisk na dziąsło – należy zgłosić się zaraz – nawet przed wyznaczonym terminem wizyty.

Lenienie ortodontyczne wymaga dużej cierpliwości ze strony pacjenta i lekarza, wytrwałości i samozaparcia. Leczenie aparatami stałymi jest pracochłonne i drogie, ponieważ elementy i materiały są z importu.
Jeżeli pacjent nie chce lub nie może zastosować się do wszystkich zaleceń i wymagań leczenia – powinien zastanowić się czy w ogóle leczenie rozpoczynać.

 

BROSZURA INFORMACYJNA
CO TO JEST ORTODONCJA / JAK DBAĆ O ZDROWE ZĘBY MOJEGO DZIECKA